Malý manuál pravidel správného chování na rašeliništi

Správné chování na rašeliništi představuje aktivní ochranu přírody!

 Projdi si rašeliniště potichu a beze spěchu. Poslouchej zvuky přírody. Budou ti za to vděčná nejen divoká zvířata, ale i tvoje duše se tím potěší. Dívej se očima a srdcem a neruš flóru a faunu. 

Pro většinu pěších turistů je to samozřejmost, bohužel ale ne pro všechny: Všechny odpadky a obaly si dej zpátky do ruksaku a odnes je k nejbližšímu místu, kde je můžeš vyhodit. A když k tomu přidáš pár nalezených odpadků cestou, podpoříš přírodu v její rekreační funkci.

 Dávej přednost veřejným toaletám! Právě na rašeliništích působí „hnojivo navíc“ nepříznivě na hospodaření se živinami. Pokud už to nejde jinak, použijte normální toaletní papír, ne papírové kapesníky, nebo dokonce vlhčené ubrousky, protože ty se ve volné přírodě obtížně rozkládají a ti, kdo se starají o cesty rašeliništěm (většinou dobrovolníci), je musí obtížně sbírat. Místo potřeby pak zakryj trochou země nebo listím. 

Pohybuj se pouze po značených cestách. Bezohledný pohyb ničí vegetaci. Hlavně mechy reagují na pošlapání velmi citlivě!

Tam, kde se pohybuje divoká zvěř, by měli být psi na vodítku. Dávej pozor na to, kde pes koná svou potřebu (v žádném případě ne na cestách nebo pastvinách!). Psí hromádky je nejlepší sebrat do sáčku z PVC.